Uvijek sam htjela ići i Japan, kao dijete Nintendo i Sega generacije. Isto tako, tokom godina sam na mail dobila jako puno prezentacija o Japanu, toj zemlji izlazećeg sunca, koja mi se uvijek činila nedostižnom destinacijom, rezerviranom samo za odabrane.
Susrećemo se s logističkim problemom broj 1.
Kako s aerodroma doći u grad?

Logistički problem broj 2.
Metro linije imaju nekoliko ulaza i izlaza, koji je pravi?
Za turiste postoji Metro (i bus) pass, koji košta 1500 yena (90kn) i vrijedi 72 sata. Može ga se kupiti na većim metro postajama, npr. na Tokyo station, Shinjuku i Shibuya.
Nakon malo odmora zaputili smo se u Shinjuku.



Svaki turistički vodič kaže da je Shibuya „a must“, i zaista jest.
Ova ulica poznatija je kao Champs Elysees Tokya. Bilo je zanimljivo primijetiti kako vrvi ljudima iako je bilo 1 popodne (Nisu li u kancelarijama? Čini se da nije istina da se samo kod nas u to vrijeme pije kava 😉 ).

Na kraju aleje, na južnom dijelu nalazi se Yoyogi park. U njemu su štandovi s hranom, pipe s vodom i…bakice, koje guraju pse u kolicima. Park je zaista velik, ali ako dajte si truda skupiti energije i obići Maji svetište, na sjevernom dijelu parka.


Najposjećeniji i najljepši je za vrijeme sakure/cherry blossom perioda (period ljubičastog cvata stabala trešnje). Kalendar sakure se objavljuje početkom svake godine na stranici www.jrailpass.com te se u to vrijeme se organiziraju razni festivali vezane tematike.
Manje je poznato da u Tokyu isto tako ima mnoštvo stabala šljive, čiji cvat počinje malo ranije nego cvat trešnje.
Južno parka je srce Shibuye. U njemu se smjestilo najpoznatije raskršće na svijetu, Shibuya Raskršće, svojevrsna znamenitost Tokya. Iako jest preplavljeno pješacima, i to je među rijetkim dijelovima gdje ne poštuju red, nego hodaju u svim smjerovima, nije kao u video spotovima, u kojima se čini neprohodnim.

U Shibuyi je nekolicina dućana, od kojih bih istaknula Tokyu robnu kuću ekskluzivnih brandova, zatim robnu kuću 109, gdje se nalazi dućan obuće PoolSide sa zaista najudobnijim cipelama, koje sam ikad obula. Odmah sam kupila tri para, na opće oduševljenje mog suputnika.
Za ljubitelje tenisica, legendarni Asics Tiger dućan, s jeftinijim cijenama nego u Europi, osim za Asics Tiger Deluxe modele tenisica.
Disney Store dućan, u kojem se prodaje sve, od šalica, igračaka, do posteljine.

Don Quijote ili lokalno DONKI, tax free dućan, na nekoliko katova.
Shibuya je odlično mjesto za izlaske zbog ima mnoštva barova, i slično kao i Shinjuku, sve blješti, ali u malo mirnijem tonu. Navratite u Muzej duhana i soli. Ne zaboravite se slikati sa spomenikom Hachiko psa.
Kad se nađete u Shibuyi obavezno posjetite i Harajuku.
Niti u jednom vodiču, na koji sam imala prilike naići, ne piše GDJE JE točno Harajuku. Dakle, Harajuku je sjeveroistočno od Shibuye (do Omotestando ulice).
Najpoznatija ulica za shopping je ulica Cat Street. U Harajuku se nalazi zaista jako, jako veliki broj restorana i slastičarnica za tako mali prostor (iako je to diskutabilan pojam, s obzirom da je riječ o Tokyu).

Najveći štos je jesti jednom od restorana, koji funkcioniraju na principu automata. Ispred restorana je automat i u njega se ubaci novac, odabere željeno jelo (kao na automatu za piće/grickalice) te dobije listić. Listić uzima konobar i zaprima narudžbu. Povoljno i jednostavno! Cijena ručka za jednu osobu u restoranu je bila od 500 do 1200 yena (48 kn do 72 kn), a svaka porcija kao dvije osobe, ne za jednu.
Činilo mi se da je Asakusa kao bilo koji drugi kvart, u bilo kojem gradu, što da tamo radim? Kako li se samo prevarih!
Od poznatijih kvartova tu je i Asakusa, čija je glavna znamenitost Senso-ji hram.
Prilikom odabira kvarta u kojem ćemo odsjesti, preskočila sam ga jer mi se nije činio zanimljivim. Kako sam se samo prevarila!
Da, Asakusa je najpoznatija je po hramu. Ali niti jedan vodič, niti jedna tražilica ne kaže koliko je kvart zanimljiv, a i ne može dočarati živopisnost događanja oko hrama.
Za početak, to je ogromna površina s još većim brojem lokalnih ljudi i turista, prava košnica. Ispred hrama rikše voze turiste željne „nekadašnjeg ugođaja“. Djevojke, žene, momci i muškarci odjeveni u tradicionalnu nošnju, spremno poziraju turistima.

Žene i djevojke, kao da se natječu koja će imati ljepšu i šareniju opravicu i lepeze. Na putu do hrama štandovi i dućani sa svim, od rakete do lokomotive, raznovrsnog voća i slatkiša. Dolazim do jednog s namjerom kupnje jedne slastice, kupujem barem sedam komada… Malo me povuklo jer ne znam od čega su, pa uzimam nekoliko, svaka slastica različite boje i oblika. Usput kupujem i piće roze boje, imalo je okus po Huba Buba žvakaćim gumama.
Ako se želite pomoliti u nekom od japanskih hramova i svetišta, učinite to na sljedeći način: Ubacite novčić na predviđeno mjesto, dva puta se duboko naklonite, dva puta pljesnite dlanovima, pomolite se u tišini i još jednom se naklonite za kraj, u znak zahvalnosti.

U obližnjoj shopping ulici uočimo djedicu kako nosi psića u torbici, čim je primijetio da nam je mio, stane i pozira. Nevjerojatno. Ne znaš tko je simpatičniji, on ili njegov dlakavi prijatelj.

Najbolja šetnica je uz rijeku Sumidu, gdje se nalazi i istoimeni Sumida park. Ako imate sreće, bit ćete tamo za vrijeme sakure, kad je najljepši. Ako nemate, možete za utjehu gledati u neke od zanimljivih skulptura u blizini…khm…nisam sigurna je li ovo poza iz Kama Sutre ili „tačke“? Ili sam perverznjak?

Zanimljiva je i zgrada Asahi Flame, iako, priznajem, nisam bila sigurna da li je to plamen ili batat 😉

Otiđite u Funava Cafe u Kaminarimonichinomiya ulici na sladoled s nekim egzotičnim okusom, npr. sladoled od manga ili crnog sezama.
Otiđite u Caricature shop ili Map Store.
Naravno, nikako ne propustite popiti kavu s mačkama, doslovno, u Cats Cafe-u i kad ste već u Asakusi prošećite do Tokyo Towera u obližnjem kvartu Sumida.


Dakle, glavi adut Asakuse je lokalno stanovništvo, ovdje ih je mnogo na ulici jer je većinom stambeni dio grada, hodaju po dućanima, obavljaju svakodnevne zadatke i naprosto bivaju simpatičnima.
Za zapadnjački orijentirane izlaske (sjedenje u pubovima i kafićima unutar shopping centra) se preporuča kvart Roppongi, međutim, moram priznati da me se nije previše dojmio. Nekako je umjetan i nedorečen, što ne čudi jer je ovo poslovni dio grada.



U kvartu Chyoda se nalaze Kraljevska palača, koju obavezno morate posjetiti, park Hibiya, Narodni teatar, muzej suvremene umjetnosti i Mitsubishi muzej. Nemojte zaboraviti posjetiti i Hie svetište u možda najpoznatije po crvenim Torii vratima/tunelu.

Kao i većina azijskih gradova, Tokyo nema centar grada, poput evropskih ili američkih gradova, nego je svaki kvart cjelina za sebe, poneka mnogo drugačija od susjedne. Gdje god odlučite uzeti smještaj, nećete pogriješiti jer je svaki dio grada zanimljiv, a prijevoz funkcionira besprijekorno.
Budući da već u rukama imate Japan Railway Pass bila bi prava šteta ne otići u Kyoto ili Osaku. Vlak je brz, komforan i vožnja do Osake ili Kyota traje oko dva sata. Kada odabirete smještaj u Osaki, odaberite onaj koji se nalazi unutar „ringa“, kružne metro linije jer je sve izvan toga za turista, koji dolazi prvi put, potpuni kaos. Sjećam se da smo stajali ispred karte voznih redova, kao da ćemo nešto shvatiti ako duže budemo piljili u nju.
Osaka je zanimljiva za noćni život, s najzabavnijim dijelom u kvartu Chuo. Nisam nikada vidjela toliko neonskih reklama i nekakvih čudnovatih 3D reklama, kao što je npr. jastog pomičnih kliješta na pročelju fasade. Posjetiti dvorac u Osaki i pomolite se u obližnjem Hokoku svetištu.
Oveći problem u Osaki je što baš i ne pričaju engleski, čak niti u hotelu, ali dobra je kao baza za izlete u okolne gradove, kao što su Kyoto i Kobe. Tako smo napravili dnevni izlet u Kyoto, nekadašnju prijestolnicu Japana.
Najturističkiji dio Kyota je Higashiyama u kojem se nalazi nekolicina hramova. Žao mi je što smo bili u stisci s vremenom jer je jedno od najdojmljivijih mjesta, koje sam posjetila. Kao da je vrijeme stalo. Hodaš uskim uličicama, razgledavajući hramove, pa staneš na sladoled ili po koji suvenir.
Sagano bambusovu šumu, u Arashiyami u blizini Tenryu-ji hrama, ne bih preporučila jer je prepravljena turistima i izgleda više kao šuma trstike nasuprot Visovca. Prošećite malo dalje u Arashiyami, naći ćete puno ljepše bambusove šume, s manje turista.
Ne zaboravite na Fushimi Inari svetište, Ternyu-ji svetište i kvart Gion, takozvani kvart gejša. Nakon silne šetnje, počastite se još jednim sladoledom jer u Kyotu su zaista fantastični, od lubenice, grožđa, crnog sezama…
CIJENE AVIOKARATA, SMJEŠTAJA I DNEVNI BUDŽET
Cijene aviokarata:
Zagreb – Tokyo od 3500 kn
Split – Tokyo od 3900 kn
Beograd – Tokyo 3500 s dugim letom ili 4100 kn s nešto kraćim
Cijene tjedan dana u Tokyu variraju od 2000 kn do 30 000 kn, ovisno o preferenciji. Ovo su neki od smještaja:
Cijena tjedan dana u Hotelu Olympic Inn Kanda je 2500 kn
Cijena tjedan dana u APA Hotel Resort Nishishinjuku-Gochome-Eki Tower je 2600 kn
Prilikom odabira smještaja obratite pažnju nude li tradicionalni ili kontinentalni doručak. Tradicionalni doručak je zaista ukusan, ali nedovoljan prosječnom Balkancu, pa čak i Evropljaninu.
Cijena alkoholnih i bezalkoholnih pića su veće nego kod nas, kava s mlijekom, čaša vina ili pivo koštaju jednako, oko 20ak kn.
Populacija: 127.450.000
Površina: 377.835 km2
Valuta: japanski jen
Ne, ovo je Tokyo